Mnozí rodiče chtějí, aby se děti naučily hospodařit s penězi, a tak jim už při raném věku dávají kapesné, které je má naučit finanční zodpovědnosti. Jenže když chce rodič dát dítěti kapesné, najednou se začne ptát, jak velké kapesné je ideálně velké, jak velké kapesné by mělo být. Pravdou je, že by rodiče neměli dávat svým dětem příliš velké kapesné, protože na to mohou doplatit. Dítě si totiž v takovém případě nebude uvědomovat rozdíl mezi chci a potřebuji. Proto nejen my, ale také odborníci radíme – radši menší kapesné.
Samozřejmě je zde více důvodů, proč bychom měli dětem dávat spíše menší než větší kapesné. A tyto důvody si prozraďme.
Děti nebudou mít falešná očekávání
Pokud budete dítěti dávat kapesné v pravidelné výši a v pravidelných intervalech, naučí se s tím počítat. Pokud dítě na druhou stranu naučíte, že dostane peníze za zásluhy, jako odměnu, automaticky nabývá dojmu, že takto život funguje, že vždycky se za všechno musí dostat odměna, tudíž ji bude i vyžadovat třeba jen za to, že otevře babičce dveře.
Dávejte tedy dětem spíše menší kapesné, které zabije zbytečná a také falešná očekávání. Je to důležité pro život, nejen pro jejich finanční stránku.
Děti jsou pokornější
Děti, které dostávají menší kapesné, jsou vůči penězům pokornější. Moc dobře si uvědomují, že peníze nerostou na stromech, že nepadají z nebe, že si na ně člověk musí vydělat a následně s nimi musí vyžít. Navíc je neutrácí, když vědí, že další měsíc budou potřebovat více věcí, případně si pokorné děti umí našetřit na věc, kterou chtějí, poté si dané věci více váží.
Pokud bude dítě dostávat zbytečně velké kapesné, za které si koupí takřka všechno, co potřebuje, zařadí se mezi takzvané “vejtahy” a budou mít pocit, že jsou lepší než ostatní děti. Dávat dětem zbytečně velké na kapesné je spíše na škodu a je to jistý způsob rozmazlování.