Stojka. Téměř dokonalý cvik. Bohužel ne v silách všech je schopnost a síla provést ho správně. A tak na něj zanevřeme. Chyba. Zkuste mezistupeň a naučte se vraní stojku. Je o něco snazší, ale pozitivní vliv na lidské tělo je skoro stejný.
Nepospíchat
Klasická stojka stojí spoustu úsilí a energie. Její prospěch je ale nepopiratelný. Cesta za ní ale náročná a je třeba projít skrz celou řadu mezistupňů a úrovní, abyste si byli každým pohybem stoprocentně jistí a hlavou dolů zbytečně nezmatkovali. Jedním z dílčích cílů je vraní stojka. Jde o jednoduchý způsob, jak posílit ruce a ramena nechat zvyknout za velkou zátěž, zítra rovnováhu a vydržet v tenzi. Můžete ji vynechat, ale kdo ji umí, má cestu za “skutečnou stojkou” mnohem snazší. Nehledě na to, že vraní variantu můžete klidně zařadit do každé rozcvičky.
Cesta oklikou
Vraní stojka. Hodně lidí ani netuší, o čem je řeč. Běžně se o ní totiž nemluví, nebývá ani pevnou součástí cvičebních plánů. Praktikují ji většinou jen ti, kteří cvičí dlouhodobě a o posilování uvažují trochu jinak. Díky ní se ale při mnohem náročnějších cvicích posunete rychleji a díky svalové paměti, kterou jste aktivovali právě při zkoušení vraní stojky, bude progres snazší a plynulejší. Některé cviky jsou samy o sobě nudné a nezajímavé, ale jsou nenahraditelnou podporou pro další vývoj. A na to se bohužel velmi často zapomíná.
Crow pose
Sedněte si do podřepu a celými dlaněmi se opřete o zem před sebou. Kolena si opřete o vnitřní stranu loktů, v ideálním případě je “zafixujte” přímo do loketní jamky. Velice pomalu přenášejte váhu na ruce a odlepujte chodidla od podložky tak, abyste se dotýkali jen špičkami prstů. Ze začátku bude tato poloha náročná. Jak ale bude nabírat na síle, nakloňte se nad ruce a veškerou váhu nechte na rukou a ramenou. Nohy budou ve vzduchu a celé tělo skrčené a zároveň propnuté a v tenzi.
Z přepadávání si nedělejte těžkou hlavu. První dny vydržíte v pozici sotva pár vteřin. Stačí ale vydržet a do pár týdnů se posunete klidně na minutu.