Česko už několik měsíců bojuje s rapidně rostoucí inflací. Tento trend se ale netýká jen našeho území, podobným problémům čelí i spousta zemí po celém světě. Projevuje se tak dopad války na Ukrajině, která narušila dovoz některých komodit. To vedlo k velkému zdražení energií, pohonných hmot a potravin.
Kdo je na tom nejhůř?
Pokud zamíříme do celého světa, nejhůře je na tom Libanon, kde inflace v únoru dosáhla téměř 190 %. V Evropě je na tom nejhůře Turecko s 50,5 % a Maďarsko s 25,2 %.
S inflací se potýkají i státy západní Evropy – kurz libra pomalu klesá, jelikož Velká Británie není konkurenceschopná a inflace zde v únoru meziměsíčně stoupla o 0,3 % na 10,4 %. Podle statistického úřadu byl největším faktorem nárůstu inflace konec lednových akcí na nápoje v hospodách a restauračních zařízeních. Francii se naopak daří držet inflaci okolo 5 %.
Sousední země
Naše sousední země, Slovensko a Polsko, jsou na tom co se týče inflace srovnatelně. V Polsku v březnu dosáhla inflace 16,3 %, což je o 2 % méně než v únoru. Přesto pokles není tak velký, jak analytici očekávali. Na Slovensku se v únoru potýkali s 15,4 %, což je zhruba stejně jako na konci loňského roku. Téměř polovinu výdajů slovenských domácností tvoří náklady na bydlení a energie.
Inflace v USA
Spojené státy snižují inflaci už devátý měsíc po sobě, v březnu se však oproti minulému měsíci zvedla o 0,1 % na 5,6 %. Očekává se, že americká centrální banka příští měsíc zvýší úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu. Vyšší úroková sazba podporuje posilování měny, dá se proto očekávat, že kurz dolar mírně stoupne.
Inflace v ČR
Inflace v Česku je nejnižší od loňského dubna, přesto dosahuje 15 %. Potraviny zdražily téměř o čtvrtinu a navzdory předpokládanému vývoji se jejich růst nezastavuje. Inflaci ale mírně stáhly nižší ceny energií a pohonných hmot.
Nenechte se zaskočit vývojem cen a inflace ve světě. S Citfin budete mít o měnových kurzech podrobný přehled v reálném čase.