V současné době se drtivá většina z nás snaží zbavit vánočních kilogramů. Jenže ono to není tak snadné, jak se na první pohled mohlo zdát. Zbavit se přebytečných kilogramů popravdě nikdy během roku není těžší. Přece jenom jsme stále napadení zimní únavou a člověku se stále nechce dostat se do práce. Někteří se však přece jen odhodlají a začnou cvičit, což však s sebou přináší i následné bolesti svalů. Aby vás svaly nebolely dlouho, máme pro vás několik tipů, jak s namoženými svaly po dlouhém a namáhavém cvičení zatočit.
Namožené svaly se dostanou většinou náročném cvičení, po kterém se zapomeneme protáhnout. Někdy se dostaví jako signál proto, že jsme to se cvičením asi trochu přehnali. Naštěstí bolest svalů není nic, s čím byste museli k lékaři. Pomůžou vám některé tipy.
Dopřejte tělu bílkoviny a sacharidy
Zeptali jsme se konkrétně odborníků, co radí na namožené svaly. Ti se shodli na tom, že by si každý člověk při namožených svalech měl dopřát kombinaci bílkovin a také sacharidů. Po cvičení by se však nemělo na bílkoviny a sacharidy dlouho čekat, ideální je je dostat do těla během první hodiny po cvičení. Vhodný je například jogurt s ovocem nebo humus či vejce s chlebem.
Na bolavé svaly pořádný spánek
Snad není nic, co by spánek nevyřešil za vás. Spánek jako takový je opravdu skvělý, zažene totiž kdeco, dokonce i bolavé svaly. Podle odborníků je zvláště po cvičení pořádný spánek důležitý. Dodává tělu energii, také si tělo při spánku odpočine a je to také prostor pro zotavení se. V ideálním případě byste po náročném cvičení měli spát sedm hodin, aby vaše tělo uklidnilo i svaly, které nebudou tak bolet.
Protáhnutí je nadevše
Pokud chcete bolavým svalům předcházet, měli byste se pravidelně protahovat. Nejen po ránu, důležité je protažení i po cvičení nebo před cvičením. Kromě toho, že protažením předejdete bolavým kloubům, také zlepšíte svou flexibilitu a mimo jiné bude cvičení pro vás příjemnější.