Nábytek v našem domě je potřeba čas od času očistit a umýt. Někdy zapomínáme i na to, co máme neustále na očích nebo používáme nejčastěji, typicky je to pohovka nebo třeba záclony a žaluzie. V tomhle článku se podíváme jak na to, abychom si ho nějakým způsobem nepoškodili. Při čištění nábytku hodně záleží, z čeho je nábytek vyrobený, a jakou má povrchovou úpravu. Právě proto jsme článek rozdělili do 3 základních částí podle materiálu, ze kterého je nábytek vyrobený.
Nábytek z masivního dřeva
Klasické masivní dřevo je dobře odolný materiál, který můžeme čistit různými způsoby. Nejčastějším je použití vlhkého hadříku na dobré umytí povrchu, a následné pečlivé utření do sucha. Pro lepší vyčištění můžeme použít například nějaký neagresivní čistící prostředek. Nábytek z masivního dřeva bývá bytelný, a nemusíte se při jeho čištění příliš omezovat. Problém může být s váhou takového nábytku a horší manipulací. Pro takový nábytek také doporučujeme použit nějakou podložku, na které bude masivní nábytek stát, a neudělá vám otisky do podlahy.
Nábytek z dřevotřísky
Na dřevotřískový materiál doporučujeme používat pouze suchý hadřík. Dřevotříska si ani trošku nerozumí s vodou. Při kontaktu s vodou do sebe může natáhnout vlhkost, který dřevotřísku poškodí. Z tohoto důvodu je i nevhodné umisťovat dřevotřískový nábytek do místností, kde je vyšší vlhkost. V případě, že tento nábytek nějakým způsobem namočíte, postarejte se o jeho následné dokonalé vysušení.
Pozor na lakovaný povrch nábytku
Některý nábytek může mít lakovaný povrch. Ten vypadá velmi dobře, je ale náchylnější na poškození agresivnějším čistícím prostředkem. Právě proto na lakované povrchy nepoužívejte žádné lihové čistící prostředky, a pozor si dejte také na poškrábání povrchu. K utírání těchto povrchů jsou vhodné například mikro-vláknové utěrky, které jsou velmi jemné, a povrch vám nepoškrábou. Na lakovaném nábytku je dobře vidět prach. Je tedy potřeba tento nábytek častěji utírat.