Běhat můžeme skoro v čemkoli. Pokud ale budeme mít dobré boty, trénink si rádi brzy zopakujeme. Tady je pár rad, jak si vybrat ty nejlepší.
Během pár minut si můžeme běžecké boty najít na internetu. Myslíte -li to s běháním vážně, je rozumnější vyrazit do specializované prodejny, kde vám s výběrem poradí odborníci. Před samotným nákupem, byste měli vzít v úvahu:
- Aktuální váhu,
- Povrch, na kterém chcete nejčastěji běhat,
- Počet naběhaných kilometrů za týden
- Vaše cíle (tréninkové nebo závodní boty).
Co vás čeká v prodejně
Velmi důležitý je správný výběr velikosti, špatná velikost se často projevuje na modrých, sraženou krví podlitých nehtech. Většinou si lidé kupují boty, které jsou jim akorát nebo jen o trochu větší. Chodidlo se při každém dopadu v přední části lehce rozšiřuje a při odrazu se prsty tlačí do špičky. Proto v nich musí mít chodidlo dostatek místa. V botě správné velikosti by měl být od nejdelšího prstu minimálně jeden centimetr místo.
Které jsou ty nej?
V dnešní době je na výběr velké množství bot. Ve specializované prodejně vás mohou nejdříve nechat chvíli proběhnout na běžícím páse, aby analyzovali stabilitu došlapu a na základě toho doporučili právě tu ideální obuv. Produkty všech zavedených značek jsou v poslední době tak kvalitní, že mezi jednotlivými modely nejsou zas tak velké rozdíly. Každý běžec si tedy musí zvolit to své „nej“.
Kolik párů potřebujete?
Rekreačnímu běžci si vystačí bohatě s jedením párem. Životnost obuvi záleží hlavně na stylu a váze běžce. Neutrální boty mívají zpravidla větší životnost než boty s korekcí došlapu. Nesmíte, taky zapomenou, že obuv stárne, i když se nepoužívá. Materiál ztrácí na pružnosti a obuv je tedy náchylnější k poškození. Pozor tedy na boty, které si koupíte ve výprodeji, nemusí fungovat správně.