Šetřit vodou není vůbec jednoduché. Jak tohoto cíle dosáhnout? Zejména lidé, kteří žijí v domě se zahradou, utratí za vodu více než lidé žijících v bytech. Voda je totiž potřebná nejen pro pití a koupání, ale také pro rostliny na zahradě nebo pro naplnění bazénů. Také naše návyky jsou velice důležitým faktorem, který ovlivňuje plýtvání vodou. Například nechat téci vodovodní kohoutek, zatímco si čistíte zuby. Jaké další návyky můžete změnit v každodenním životě?
Šetření vodou v koupelně
Jedním z míst, která jsou nejnáročnější na vodu, jsou právě koupelny. Zde se každý den myjeme, napouštíme si vodu na mytí podlahy a podobně. Zde je také poměrně dost způsobů, jak se dá ušetřit. Tak například omezte koupání ve vaně a raději si dejte rychlou sprchu (ne delší, než 5 minut). Je to zdravé také pro váš organismus, navíc to šetří i váš čas. Pokaždé, když si nanášíte šampon, peeling, tělové mýdlo, je vhodné vodu vypnout. Pouštějte ji jen tehdy, kdy ji skutečně potřebujete!
Šetření vodou na záchodě
Záchod je dalším místem, kde se dá ušetřit. Splachování plnou nádrží může znamenat velkou ztrátu vodu – a ne vždy je nutné použít celou nádrž. Tím, že splachovací tlačítko zmáčknete jen částečně, můžete vypustit jen trochu vody. Spousta lidí má nepříjemný zvyk splachovat zbytky jídel do záchodu. To ale také znamená zbytečné plýtvání vodou.
Šetření vodou v kuchyni
Největší množství vody v kuchyni spotřebujeme při mytí nádobí. Pokud nemáte myčku na nádobí, umývejte nádobí tak, že v jedné části je umyjete prostředkem na nádobí a houbičkou, v druhé části je opláchnete čistou vodou. Tato metoda je úspornější, než myčka na nádobí! Vodu z rychlovarné konvice bychom neměli znovu převařovat. Proto po zalití vašeho šálku kávy bychom zbylou vodu měli vylít. Anebo ještě lépe: po vychladnutí použít na mytí nádobí, zálivku květin, mytí kuchyňských ploch apod.