Vonné svíčky jsou nedílnou součástí našich domácností. Jejich úkolem je především zkrášlit pokoje, i proto se na ně sází prakticky všude. Obývací pokoje, pracovny, chodby, dokonce i koupelny a jídelny – tady všude má vonná svíčka své místo. A opravdu se tomu nelze divit. Navíc vonné svíčky mají i trochu jiný účel, konkrétně zlepšují náladu i svou vůní mají pozitivní dopady na lidské zdraví a psychiku.
Aromaterapie prospívající našemu zdraví
Vonné svíčky jsou jedním z předmětů aromaterapie. Existují sice stovky lidí, kteří si svíčky kupují především proto, že se jim líbí a že dokážou vyšperkovat interiér, ale vedle těchto lidí jsou ti, kteří milují jejich vůni. A často krásně vonící dekoraci volí na základě instinktu. Zkrátka sahají po tom, co jim je nejvíce příjemné svým aromatem.
Jenže vonné svíčky jsou součástí takzvané aromaterapie, která má na lidské zdraví blahodárný vliv. Například ulevují od projevů menopauzy, také dokážou pozitivně hýbat s krevním tlakem nebo mohou ukončit bolesti hlavy, které člověka dokážou na nějakou dobu dostat naprosto mimo hru.
Vůně a jejich dopady
Abyste si nevolili vůně jenom namátkou, ale cílili na problém, který vás dlouhodobě sužuje, doporučujeme vyznat se ve vůních, které jsou člověku k dispozici. Například taková levandule je asi nejznámější a nejoblíbenější. Má uklidňující účinky, proto má své místo v ložnicích, kde navozuje pocit klidu.
Nesmíme zapomenout ani na mátu, která zlepšuje náladu, nebo na eukalyptus, který zase pomáhá při nemocech horních cest dýchacích. Stále oblíbenější jsou i vonné svíčky zázvorové, které napomáhají při chřipce a nachlazení, či skořice, která podporuje trávení a působí příznivě při depresích.
Vanilka je příjemným a velice účinným afrodiziakem, pomeranč je vhodný zase při nespavosti. A santalové dřevo? Pomáhá při zánětech pohlavního a močového ústrojí.