Město pokryté zelení, kde se v létě drží příjemný chlad a voda. Tak by mohly do budoucna vypadat všechny městské části, pokud by byla náležitě využita podpora Nová zelená úsporám, která nabízí finanční pomoc při využití zelené střechy (také nabízí dotace na novostavbu jako takovou). Jedná se o povrch, který je pokrytý skutečnou vegetací, stírá se tak rozdíl mezi přírodou a městem, a navíc takové řešení z města odvrací extrémní vysoké letní teploty.
Kde najdete zelené střechy nejčastěji
Největší projekty zelených střech zatím v České republice vznikají ve větších městech, jako je Praha, Brno, Plzeň nebo Ostrava. V západních evropských státech jsou však takové projekty mnohem častější. Ministerstvo životního prostředí výstavbu zelených střech podporuje pomocí programu Nová zelená úsporám a pro roky 2021-2027 se plánují ještě vyšší investice než doposud. Konkrétní suma byla stanovena na více než dvě miliardy korun.
Podpora od Ministerstva životního prostředí
Domácnosti mohou na zelenou střechu získat podporu v případě rekonstrukce stávající nemovitosti nebo při výstavbě nového pasivního domu. Během roku 2020 šlo o příspěvek v hodnotě 800 Kč na metr čtvereční a v roce 2021 je plánováno jej zvýšit. Využijte dotační program.
Zdravější prostředí ve městech
Především v městských částech je významná jejich funkce zadržování CO2, které zde produkují zejména automobily. Mohou tak pomoci čistit vzduch, zadržovat škodliviny, absorbovat teplo, a tudíž udržovat město chladnější a v neposlední řadě také zmírňují kolísání vlhkosti vzduchu.
Finanční úspora
Zelené střechy fungují jako izolace. V létě udržují v budově chlad a v zimě naopak teplo. Tím mohou být výrazně sníženy náklady na vytápění. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se tak zvážit finanční pomoc z programu Nová zelená úsporám.
Zelené střechy vracejí přírodu do měst
Zastavené oblasti vyhánějí z města zvířata a hmyz. Zelné střechy mohou tyto živočichy přilákat, poskytnout jim útočiště a vrátit tak přírodu do města. Některé druhy zvířat by tak nemuseli být do budoucna ohroženy a při rozšiřování města by se tak zabránilo jejich úhynu nebo stěhování.